Chiefs, Lady Chiefs compete in Airline Viking relays

58
Submitted by Mark Miller
The Natchitoches Central High School track and field teams competed in the Airline Viking Relays at Airline High School March 8. NCHS put on an impressive performance against a competitive field with the boys team scoring 48 points, earning them fifth among 14 teams and the girls team scored 45 points placing them sixth among 12 teams.
Girls Results
100m dash: Heat 3: first place, Gallecia Bell, freshman, with a time of 14.21; Carrington Soloman, sophomore (SO), fifth place with a time of 14.95.
200m dash: Heat 1: Tym’mia Helaire, sophomore, eighth place with a time of 31.18. Heat 2: Camryn Scott, sophomore, sixth place with a time of 28.86.
1600m run: Katherine Anderson, freshman (F), sixth overall with a time of 6:46.54.
3200m run: Katherine Anderson, F, third place with a time of 14:42.72.
300m hurdles: Heat 1: Madison Brown, SO, first with a time of 49.21.
4x100m relay: Heat 1: NCHS, fourth place with a time of 51.65.
4x200m relay: Heat 1: NCHS, sixth place with a time of 1:53.40.
Pole Vault: Madison Brown, SO, first place with a height of 10 feet even.
Shot Put: Jazzare Burrell, JR, fifth place with a distance of 30 feet .25 inches; Heather Rathburn, SO, 17 feet, 6 inches.
Discus: Jazzare Burrell, JR, fourth with a distance of 80 feet, 4 inches; Aaliyal Lacour, SO, 53 feet, 1 inch.
Javelin: Haley Franks, SO, second, 97 feet, 2 inches; Megan Sarpy, ninth with 68 feet, 8 inches.
Boys Results
100m dash: Heat 2: Logan Davis, JR, sixth with a time of 11.65. Heat 3: Carlos Moses, SO, fifth with a time of 12.03.
200m dash: Heat 1: Jeremiah Aaron, SO, seventh with a time of 25.15; Heat 2: Carlos Moses, SO, eighth with a time of 25.71.
400m run: Heat 2: Trenton Bradley, FR, fourth with a time of 55.38.
800m run: Heat 1: Dwan Stuckey, JR, third, with a time of 2:06.52; Matthew Brown, SR, seventh with a time of 2:11.00.
1600m run: Cooper Miller, JR, first place with a time of 4:41.73; Hayden Churchman, eighth place with a time of 5:19.30.
3200m run: Matthew Brown, SR, third with a time of 11:00.5, Chris Waldrip, JR, fifth with a time of 11:40.7.
100m hurdles: Heat 4: Nathan Ellis, FR, fourth with a time of 19.25.
300m hurdles: Heat 2:Jordan Charles, JR, second with a time of 45.09; Heat 3: Anthony Moses, first with a time of 43.92.
4x100m relay: NCHS, sixth with a time of 44.80.
4x200m relay: Heat 1: NCHS, fifth with a time of 1:32.70
4x400m relay: Heat 1: NCHS, fourth with a time of 3:36.50.
Pole Vault: Devin Pier, JR, fifth with a height of 9 feet even.
Long Jump: Anthony Moses, FR, 10th place with a distance of 19 feet, .5 inches.; Carlos Moses, SO, 18 feet, 9.75 inches.
Triple Jump: Jaylon Braxton, FR, ninth with a distance of 38 feet, 9.25 inches.; Robin Mathes, SO, 32 feet, 9 inches.
Shot Put: Najee Helaire, SO, 32 feet, .5 inches; Derrick Williams, SO, 32 feet, .25 inches.
Discus: Chancellor Davis, SO, with a distance of 90 feet, 4 inches; Kiren Latchie, SO, 84 feet, 9 inches.
Javelin: Colt Deblieux, JR, third with a distance of 138 feet, 11 inches; Garrett Hood, JR, 91 feet, 7 inches.